Яка вона традиційна їжа Польщі? Ситна, калорійна з насиченим смаком. У ній багато м’яса, злаків, капусти і картоплі, а також різних соусів і прянощів.
Нижче представлені найпопулярніші страви польської кухні, які зобов’язаний спробувати кожен іноземець.
Пероги (Рierogi) – польські вареники
Найчастіше говорять про те, що пероги схожі на українські вареники, проте це не зовсім так. У кожній родині Польщі існує власний фірмовий рецепт страви зі своєю унікальною начинкою. Тому фіксованого рецепта перогів не існує, а отже немає обмежень щодо інгредієнтів. Начинка може бути солодкою, солоною або гострою.
Найпоширенішими начинками є сир, цибуля, м’ясний фарш, гриби, картопля та квашена капуста. Солодкі варіанти зазвичай включають різні ягоди, фрукти та шоколад.
До перогів обов’язково подають різні топінги – сметану, зажарку з цибулі, шкварки з грибами.
Польські ковбаски (Polskie kiełbaski) – найкраща м’ясна закуска
Неймовірно смачна і воістину унікальна страва польської кухні. Ковбаски зазвичай готують зі свинини або одразу з кількох видів м’яса. Приправляють їх сіллю, різними спеціями і травами. Найчастіше ковбаси піддають копченню і залежно від їхнього виду вживають у холодному вигляді, варять або обсмажують.
Журек (Zurek) – священний польський суп
Його подають у горщику, зробленому з хліба. У журека неймовірний аромат трав і виразний пікантно-кислий смак, який виникає через хлібну закваску на житньому борошні. Існує безліч варіантів цього супу, які можуть містити м’ясо, знамениті польські ковбаски, овочі, яйця та гриби. У нього густа консистенція і часто журек називають “рідким хлібом”.
Бігос (Bigos) – головний символ Польщі
Це мікс м’яса, копченостей, картоплі та капусти. Незважаючи на простоту рецептури, для приготування рагу потрібно багато часу. Бігос традиційно варять на повільному вогні протягом кількох годин, доки всі смаки й аромати ретельно не об’єднаються. Обов’язкове доповнення бігос – приправи і трави.
Сирник (Sernik) – польський варіант чизкейка
Цю знамениту випічку можна спробувати в будь-якій пекарні. Творожник являє собою основу з пісочного тіста з ніжною начинкою з сиру, вершків, яєць і вершкового масла. Також у сирний крем додають родзинки, а зверху прикрашають сіткою з тіста. До польських сирників також можуть подавати шоколадний соус або ягоди.
Голубці (Gołąbki) – старовинна страва
За старих часів голубці в кухні Польщі було прийнято наповнювати гречаною кашею. Сьогодні в кафе і ресторанах подають уже знайомі голубці з відвареного капустяного листя з вареним рисом, підсмаженим свинячим фаршем і цибулею. Смак страви підкреслює томатний або грибний соус.
Польські зрази (Polskie zrazy) – “м’ясна” класика
Вони являють собою апетитні м’ясні рулетики зі всілякою начинкою. Зазвичай зрази готують із яловичини, але іноді її замінюють свининою або дичиною. Страву фарширують начинкою, приправляють і обсмажують на сковорідці, після чого тушкують в ароматній підливі та подають із соусом. Способи приготування використовуються всілякі – тушкування, смаження, парове приготування.
Качка з яблуками (Kaczka z jabłkami) – дань традиціям
Її подають як фірмову страву в ресторанах по всій країні або як святкову домашню страву. Спершу качку натирають сумішшю із солі, часнику і майорану. Потім щедро начиняють нарізаними або цілими яблуками, а потім запікають до хрусткої скоринки. Начинку або залишають усередині, або подають окремо. А як доповнення сервірують відварну картоплю, картопляне пюре, тушковану капусту або буряк.
Свиняча відбивна (Schabowy) – соковита “котлетка”
Поляки не уявляють свого життя без свинячої відбивної, оскільки це найпопулярніша страва місцевої кухні. Вона являє собою злегка відбиті і добре приправлені свинячі котлети в паніровці, обсмажені до апетитної золотистої хрусткої скоринки. Їх зазвичай подають разом із картоплею, квашеною капустою і різними салатами.
Свиняча рулька (Golonka W Piwie) – польський делікатес
Зазвичай рульку обсмажують і потім піддають повільному томлінню до максимальної ніжності м’яса. Крім традиційного рецепта рульку в духовці глазурують медом і пивом. Свинячу рульку подають цілою на кістці разом із картоплею, капустою і різними вареними овочами, соусом із хрону або гірчиці.
Польська кухня славиться своїми ароматними супами та ситними другими стравами. Чарівний і смачні десерти не просто доповнюють її, вони роблять її досконалою.
Поляки у всьому світі і Польська Громада пишаються тим, що вдалося зберегти самобутність та унікальність польської кухні, незважаючи на вплив культур сусідніх країн.
Лєх Кшижановскі