Гданськ – унікальне за своєю природою місто, воно знамените своїми акуратними набережними, оскільки через нього протікає річка Вісла. Місто є найбільшим портом Польщі, оскільки стоїть на березі Балтійського моря.
Дивлячись на красиві різнокольорові будинки, великі площі та пам’ятки архітектури, складно повірити в те, що ще на початку 2000-х років це місто не вважалося перспективним. У розвиток Гданська не вкладали гроші, що безсумнівно впливало на його інфраструктуру.
І тільки з 2010 мегаполіс почав стрімко розвиватися. Але про це трохи пізніше, почнемо з вивчення минулого Гданська.
Історія міста
Гданськ має багату історію. У минулому цього міста було багато трагічних сторінок. Проте Гданську завжди вдавалося відновлюватися і продовжувати служити своїм містянам, реалізуючи їхні мрії про те, як має виглядати їхнє рідне місто.
Середньовіччя
Через своє вигідне географічне положення Гданськ був ласим шматком для багатьох держав. Після поділу Речі Посполитої у XV-XVII місто увійшло до складу території Прусської держави. Деякий час після Першої світової війни Гданськ був незалежним містом, проте все змінив трагічний 1939 рік.
Друга світова війна
Як стверджують історики, саме через бажання німців приєднати до своєї території Гданськ розпочалася Друга Світова війна. Після нападу 1 вересня 1939 року фашистам вдалося захопити місто і незабаром воно стало місцем найзапекліших військових боїв. Згодом Гданськ був зруйнований на 70 %.
Післявоєнний період
Після поразки Німеччини та звільнення Польщі було ухвалено рішення реконструювати середньовічну архітектуру міста, якою вона була ще до поділу Речі Посполитої.
Двадцять років знадобилося для того, щоб відновити Стару Ратушу, Золоту, Зелену та Верхню брами. Нарешті, мешканці знову могли бачити в первозданному вигляді Тюремну вежу, Подвір’я братства святого Георгія та Подвір’я Артуса з фонтаном Нептун.
Той обсяг робіт, який довелося виконувати в повоєнний час у Гданську багато хто порівнює з Варшавою.
Гданськ сьогодні
Завдяки фінансуванню ЄС у польському місті реалізували великі проєкти – побудували нові стадіони та спортивні майданчики, реконструювали житлові об’єкти та відкрили безліч цікавих для туристів об’єктів – музеїв, парків і затишних скверів. З усіх кінців світу їдуть до Гданська, щоб побачити готичні споруди, старовинні костели, собори, палаци та величні статуї.
Інвестиції в розвиток міста дозволили Гданську перетворитися з промислового міста на багатофункціональний мегаполіс із величезними перспективами. На його території розташовані численні офіси великих міжнародних корпорацій.
Значно зріс рейтинг гданських вищих навчальних закладів. Студенти польських університетів мають можливість навчатися в академічних і дослідницьких центрах міста.
Дивлячись на красиві міста Речі Посполитої, ми в Польській Громаді неймовірно пишаємося тим, що незважаючи на трагічне минуле й тяжкі випробування, вони зберігають свою історичну первозданність і пишність.