Поляки дуже люблять морозиво (lody) і пончики (pączki). Для цих ласощів у Польщі відведено окремі крамнички та кафешки. Але не дивуйтеся, якщо одного четверга ви побачите довгу чергу за пончиками. Значить Поляки відзначають одне зі своїх улюблених свят – “Tłusty czwartek” або “Жирний” четвер. Більш детально про свято і традиції його святкування, в нашій статті.
Що таке “Жирний” четвер
“Жирний” четвер цього року святкується в Польщі 8 лютого. Це народне свято, яке припадає на крайній четвер перед Великим Постом. Оскільки пісне харчування передбачає відмову від жирних, молочних і м’ясних страв, у багатьох народів збереглася традиція влаштовувати собі пишні застілля.
В Україні перед Великим постом можна тиждень їсти млинці, святкуючи Масляну, у Польщі ж “свято живота” триває лише один день і іменується “Жирний четвер”. Однак саме в цей день купити пончик вельми складно, що не дивно, адже є повір’я – хто з’їсть цього дня пончик, того супроводжуватимуть удача й успіх. Особливе везіння отримає той, хто знайде в пончику горішок.
Найсмачніші пончики
У Польщі пончики дуже відрізняються від американського варіанту. У польських пекарнях випікають пишні вироби з великою кількістю начинки. Вона може бути найрізноманітніша – від шматочків фруктів до карамелі та шоколаду. Останнім часом особливо популярні пампушки з варенням із пелюсток троянди. Також на полицях магазинів можна знайти “сирні” пончики.
Кожен Поляк з’їдає в “Tłusty czwartek” по 2-3 пончики. Щоб забезпечити всіх охочих цими смаколиками, кондитерські збільшують виготовлення пончиків у 60 разів. Зазвичай пампухи купують із запасом, бо заведено пригощати всіх своїх близьких пампушками, розділяючи з ними приємне чаювання.
Історія свята
Вважається, що “Жирний” четвер має язичницьке коріння. Цього дня проводжали зиму і зустрічали весну, що супроводжувалося рясними застіллями, танцями і народними гуляннями. Таке ж свято було у римлян. Однак, коли Поляки прийняли християнство, відоме свято стали пов’язувати з переддень Великого Посту (Wielki Post).
Цікавим є той факт, що солодкими пончиками Поляки себе балували не завжди. Раннє їхнє місце займали пиріжки з м’ясом та інші м’ясні страви. Близькі збиралися за великим столом і влаштовували гуляння. Історики припускають, що пов’язано це було не тільки з передоднем Великого Посту, а й із настанням весни. Запаси починали псуватися, тому потрібно було терміново звільняти підвали від заготовлених продуктів. Можливо саме з цим пов’язана інша назва свята “Залишки” (Ostatki).
Пончики на “Жирний” четвер почали випікати, починаючи з XVI століття. У палацах польських королів готували пончики за спеціальною рецептурою і знать дуже полюбляла ці солодощі.
Члени Польської Громади шанують і дотримуються всіх традицій свого народу і, звісно, не лишаються осторонь такого прекрасного свята як “Жирний” четвер. Побалуйте і ви себе в цей день смаколиками і не забувайте – кому попадеться в пончику горішок, може розраховувати на везіння цілий рік.