Польща – один із найважливіших центрів освіти в Європі. Аби зміцнювати позиції країни у сфері європейської освіти, Міністерство науки проводить зустрічі з ректорами вишів та студентами, на яких обговорюються виклики, що постали перед академічною спільнотою, та створюються плани з їхнього подолання.
Під час засідань також обговорюються плани реформування вищої освіти та відбувається аналіз змін, проведених раніше. Ми підготували для вас перелік найважливіших нововведень та ініціатив, які відбулися в системі вищої освіти Польщі.
Збільшення фінансування дослідницьких проєктів в університетах
Rzeczpospolita Polska продовжує підтримувати польську науку і намагається зробити все можливе для того, щоб вивести її на вищий рівень, зокрема за кордоном. Для цього було ухвалено рішення об’єднати академічні підрозділи університетів з метою кращого управління їхньою матеріально-технічною та дослідницькою базою.
Урядом поставлено завдання щодо відкриття нових можливостей для міжнародного співробітництва та додаткового фінансування системи освіти Польщі. Як результат, грантові програми ЄС стали доступнішими для польських ВНЗ і вчених.
На державному рівні було ухвалено рішення про передачу результатів дослідження з університетів у промисловість і бізнес, що також допомогло в додатковому фінансуванні освіти і науки Польщі.
Збільшення витрат на підготовку передових спеціалістів у галузі ІТ-технологій
Розуміючи, що технологічні інновації – основа розвитку економіки, урядовці ухвалили рішення збільшити інвестиції на освіту в галузі інформаційних технологій.
Передбачено збільшення виділення коштів на покращення науково-дослідного та викладацького складу в університетах, закупівлю сучасного обладнання, запровадження програм, що можуть заохочувати молодих талановитих людей, які після закінчення навчання в університеті, залишатимуться у вищому навчальному закладі та продовжуватимуть свою кар’єру в науці.
Для цього також ухвалено рішення запроваджувати додаткові грантові програми, реалізовувати наставництво та регулярно проводити стажування за кордоном.
Створено нову програму університетського обміну
Чимало абітурієнтів, зокрема з України, обирають вступ до університетів та академій Польщі завдяки реалізації програми Erasmus, що передбачає обмін студентами та викладачами між університетами країн-членів ЄС.
Однак Академічна спільнота Польщі не збирається на цьому зупинятися. Було опубліковано Акт угоди Центральної європейської програми університетського обміну CEEPUS IV. Основна мета програми підтримка академічного обміну у сфері освіти та професійного розвитку як студентів, так і викладачів. Завдяки цьому проєкту підвищуватиметься академічна мобільність у регіонах Центральної та Східної Європи. Наразі угоду підписано між Польщею та Албанією, Австрією, Болгарією, Хорватією, Чехією, Словаччиною та Угорщиною.
Програма передбачає виплату стипендій, а також додаткові пільги для людей, які перебувають у скрутному фінансовому становищі, але при цьому готові брати участь в Академічному обміні. Учасником CEEPUS IV можуть стати студенти як денного, так і заочного відділення, які навчаються на дистанційному навчанні.
Вирішення житлової проблеми студентів
Як відомо, до Польщі приїжджають навчатися в тому числі студенти з України та інших країн, тому питання житла є дуже актуальним. Для того, щоб студенти не винаймали житло і не витрачали гроші на оренду, було вирішено виділити бюджетні гроші на реконструкцію та будівництво студентських гуртожитків. У планах реконструкції виділення на кожну кімнату однієї ванної кімнати (санвузла).
На ремонт і будівництво гуртожитку, зокрема, планується витрачати гроші з фонду та субсидій, що дасть змогу швидше розв’язати житлову проблему студентської спільноти.
Інвестування в розвиток академічних міст
На території Польщі розташовано кілька міст з потужними академічними центрами, які є не лише місцем здобуття освіти, а й також центрами інновації та підприємництва. Завдяки наявності університетів місцевий ринок праці стає більш привабливим, і молоді фахівці мають більше шансів на високооплачувану та перспективну роботу.
Для того, щоб підняти розв’язання проблеми розвитку академічних міст на вищий рівень, було поставлено питання про тісну співпрацю університетів, місцевих органів влади та бізнесу. Університети Польщі стають не тільки постачальником кваліфікаційних кадрів, а й також важливим партнером реалізації місцевих інфраструктурних та інноваційних проєктів.
Окремо було поставлено питання про необхідність інтернаціоналізації польських ВНЗ, адже залучення іноземних студентів і співпраця з вищими навчальними закладами інших країн сприяють розвитку не тільки академічних центрів, а й цілих регіонів у Польщі.
Вступ до вищих навчальних закладів Польщі українцями
Польські університети отримали світове визнання, а європейський диплом, що видається, відкриває перед випускниками великі перспективи працевлаштування. ВНЗ Польщі входять до міжнародних рейтингів, таких як QS World University Rankings.
Крім того, за інформацією новинного порталу Moja Polska, ВНЗ Польщі увійшли до Академічного рейтингу університетів світу, що займаються спортивними науками, у 2024 році (Шанхайський рейтинг).
Вступна кампанія для українців до Польщі має деякі нюанси. Однією з них є обов’язкове вивчення Польської мови. Тому ми рекомендуємо пройти мовні курси на рівні B1- B2, щоб вступити до обраного університету і проходити навчання в Польщі на рівні польських студентів.
Польща – це та країна, яка є центром ІТ-інженерії, бізнесу в Європі, тому випускники університетів мають величезні перспективи працевлаштування як у себе на Батьківщині, так і в будь-якій країні. Учні можуть почати працювати ще під час навчання у Польщі, тим самим заробляючи гроші на оплату освіти.
Оскільки вища освіта Польщі є престижною, Польська Громада рекомендує українським абітурієнтам звернути увагу на польські університети та зробити вибір на користь свого успішного майбутнього.