Працевлаштування в польських містах і воєводствах стрімко набирає обертів, оскільки економіка країни розвивається, а разом з тим будуються нові житлові комплекси, відкриваються нові підприємства, фабрики і заводи.
Перед пошуком роботи важливо правильно розраховувати свої сили – чи зможете ви знайти роботу в Польщі самостійно чи ні. Багато в чому це залежить від того, до якої групи шукачів робочих місць ви належите.
Типи шукачів роботи
Здобувачі – це люди, які шукають роботу відповідно до їхніх критеріїв та побажань. Якщо говорити про шукачів роботи в Польщі, то їх умовно ділять на три групи:
- ті, які перебувають поза Польщею;
- ті, які перебувають у Польщі;
- студенти польських університетів.
Алгоритм дій для трьох груп схожий – це регулярне вивчення інтернет-джерел із пропозиціями про працевлаштування в Польщі. Однак усе ж таки є суттєві відмінності.
Різні групи – різні умови пошуку
Перебуваючи в Польщі, шукати роботу трохи легше, адже завжди є можливість з’їздити до роботодавця на співбесіду і домовитися про працевлаштування безпосередньо без залучення посередників. У подібних переговорах дуже допомагає достатнє знання Польської мови. Оскільки пропозицій про роботу багато, і вони постійно оновлюються – це суттєва перевага.
У вигідному становищі перебувають студенти університетів Польщі, оскільки у них відкритий доступ до ринку праці без додаткових дозволів на працевлаштування. Роботодавці не відмовляють студентам у робочих місцях, оскільки вони звільнені від сплати низки податків. Тому молоді люди завжди можуть розраховувати на роботу в супермаркетах, на складах і закусочних.
Якщо ж пошук роботи здійснюється в Україні або в іншій країні поза Польщею, важливо уважно стежити за оновленнями на польських сайтах.
Ресурси для пошуку роботи
Крім усіляких груп у соціальних мережах і групах у месенджерах, є кілька офіційних сайтів із пропозиціями про роботу в Польщі. Найпопулярнішими серед них є:
- Praca-pl;
- olx-pl/praca;
- Infopraca-pl;
- pracuj-pl;
- jooble-org.
Важливо звернути увагу на те, хто публікує пропозицію про роботу – посередник чи сам роботодавець, адже від цього залежить розмір оплати та умови працевлаштування (види договорів).
Співпраця з посередниками
Серед посередників з пошуку роботи в Польщі можна виділити кадрові агентства, агентства тимчасового працевлаштування та приватних підприємців.
Охочі влаштуватися на роботу можуть самостійно платити винагороду посередникам за пошук робочих місць. Це одноразова сума за послуги за домовленістю сторін.
Найчастіше агентству платить сам роботодавець за організацію робочої сили для виконання певного виду робіт – на будівництвах, у цехах, на фермерських господарствах. У такому разі кадрове агентство саме виплачує зарплату працівникам, за домовленістю вирішує питання з проживанням, харчуванням тощо.
Види договорів
У Польщі нелегальна робота заборонена і карається законом. Тож у потенційного роботодавця слід дізнатися про оформлення трудових відносин, у тому числі вид угоди про працевлаштування.
- umowa o pracę – офіційний трудовий договір. Угодою може передбачатися страховка, премії та інші пільги, які покладені працівникові. Зазвичай Umowa o pracę укладається з тими, хто вже довгий час працює на підприємстві або виконує висококваліфіковану роботу.
- umowa zlecenia – договір на виконання тимчасової (сезонної) роботи або певного її обсягу. Роботу на умовах umowa zlecenia знайти легше, тому що роботодавцю не вигідно нести відповідальність за виконання додаткових процедур під час звільнення, виплачувати компенсаційні виплати під час розірвання договору тощо.
Питання про пошук роботи в Польщі дуже актуальне сьогодні, здобувачі зацікавлені у швидкому працевлаштуванні та на вигідних для них умовах.
З метою надання важливої та цікавої інформації з даної теми Польська Громада буде частіше публікувати тематичні статті з надією, що вони стануть вам у пригоді.