Усі, хто бував у Польщі, знає, що національна польська кухня дуже ситна. Поляки люблять смачно поїсти, тому на їхньому столі є багато м’ясних і жирних страв – наваристі супи, ароматні котлети і ковбаски.
Десерти також вирізняються калорійністю, згадати хоча б знамениті пончики та польський сирник. Водночас Поляки дуже релігійні, тому у Великий піст багато в чому собі відмовляють. Що це за період і що собою являє пісна кухня в Польщі?
Що таке Великий піст?
Великий піст має особливе значення для католиків. Це період очікування і підготовки до найголовнішого свята в році – Великодня. У цей період необхідно дотримуватися різних правил.
Основне правило – обмеження вживання м’ясних страв. Великий піст починається в Попелясту середу, під час якої необхідно повністю утримуватися від вживання м’яса. Від цього обов’язку звільняються особи молодше 14 років і старше 60 років. Завершується Великий піст так званою Страсною п’ятницею, під час якої також необхідно відмовитися від м’ясних страв.
Великий піст – це духовне оновлення відповідно до релігійних принципів. Людям, які не є віруючими або не практикуючими християнами, також варто надихнутися в цей особливий час. Адже обмеження кількості споживаного м’яса може позитивно позначитися на здоров’ї. Це також період, який може допомогти нам відновити зв’язок із нашою історією. Виявляється, колись Великий піст був часом, коли їли дуже цікаві страви, які сьогодні, на жаль, рідко з’являються на польській кухні.
Старовинні польські пісні страви
Варто згадати, що Великий піст раніше припадав на так званий передвеликодній період. У цей час закінчувалися запаси, заготовлені на зиму, а щоб заготовити нові, потрібно було ще трохи почекати. Тож люди неминуче потерпали від нестачі продовольства. Коли почали дотримуватися Великого посту, переживати обмеження було легше, бо цього вимагали релігійні підвалини.
Під час старого Великого посту, звісно ж, їли рибу. Однак це був доволі дорогий продукт, тому такі делікатеси рідко з’являлися на столах бідних людей. Виняток становив оселедець.
До числа відомих пісних страв належав пивний суп, який часто називали “фарамушкою”. Як випливає з назви, його готували зі світлого пива, яке спочатку кип’ятили, а потім розминали з житнім хлібом. До нього також додавали олію, мед і сіль. Ще одна відома пісна страва – це, звісно ж, кислий суп. Перед Великим постом у більшості кухонь готували закваску з житнього борошна. Є чимало смачних рецептів пісних страв, які представлені нижче.
Гречані млинці
Млинці з гречаного борошна були дуже відомою пісною стравою в Польщі. Для їхнього приготування потрібні дріжджі та рослинна олія. Спершу гречані страви вважалися стравою для бідняків, проте з появою їх на царському столі, вони перетворилися на дуже елегантну та вишукану страву.
Млинці смажили, щоб попрощатися із зимою та привітатися з весною. До них можна подати варення та мед. Дуже смачним виходить десерт, якщо випічку змастити олією та посипати цукром. Млинці з різноманітноб начинкою – популярний стрітфуд у Польщі.
Пісні рибні котлети
Це пісна страва, яку часто готували і за старих часів, і сьогодні. Найчастіше котлети готують із філе улюбленої риби з додаванням цибулі, яйця, черствих сухарів, вершкового масла, петрушки і, звісно ж, панірувальних сухарів.
Існує безліч способів приготування рибних відбивних – це одна з найпопулярніших страв національної польської кухні. На Великий піст доводиться відмовитися від додавання до рецепта вершкового масла і яєць, але й так пісна страва виходить дуже смачною.
Суп із хроном
Це традиційна великодня страва, яку готують переважно на території колишньої Малопольської губернії. У своєму первісному варіанті на Великдень суп готують із м’ясом або простою ковбасою. Однак у піст його готують без м’яса і виходить також смачно.
Як випливає з назви, основою цієї страви є, звісно ж, хрін, який раніше дуже часто ріс на полях. Для приготування супу потрібно підготувати “пасту” з тертого хрону, селери, цибулі та картоплі. Щоб суп вийшов ароматним, слід додати петрушку, мелений чорний перець, часник і лавровий лист.
Досить відомий варіант супу з хроном називається “krzonówka po orawsku”, який готується з кислої капусти.
Прозяки
Це різновид простих млинців, приготованих на основі борошна і згорнутого молока. Оскільки молоко у Великий піст не можна, пісні прозяки готують тільки з борошна і води, додавши рослинну олію. Їх можна випікати як у духовці, так і смажити на олії на сковороді.
Прозяки – страва старопольської кухні і її назва пов’язана з трубами у вугільній кухні, на яких печуться млинці. Вони родом із Люблінського краю і всі, хто з тих місць прекрасно пам’ятають, як бабусі готували ці пісні млинці, подаючи разом із медом і гарячим чаєм.
Пісна польська кухня смакує не тільки під час Великого посту, а й протягом усього року. У будь-якому разі, Польська Громада радить вам скуштувати ці смачні страви, оскільки вони дуже прості в приготуванні.