Польща на зимові свята перетворюється на чарівне місце. Як відомо, практично у кожному польському місті є велика Ринкова площа. На ній відкривають ковзанку для містян і гостей міста, а поруч вогнями виблискує різдвяний ярмарок. Лунає музика, чути пісні та колядки, у всіх прекрасний новорічний настрій.
Різдво – особливе свято для поляків і в них склалися свої традиції святкування, яких вони свято шанують і дотримуються.
Святвечір
Різдвяний Святвечір або Вігілію святкують 24 грудня. Офіційно цей день не вважається святом, проте всі торгові центри та ресторани працюють до 13.00. Такі правила встановлені для того, щоб усі поляки мали змогу накрити стіл після того, як спалахне перша зірка, і повечеряти з усією своєю родиною.
Прикрашання будинку
Поляки люблять прикрашати свої будинки до новорічних свят. У будинках встановлюють ялинку, прикрашаючи її фруктами, цукерками та печивом. Традиційно під ялинку кладуть колиску з Ісусом Христом, яка символізує День його Народження.
Напередодні Різдва після святкової вечері кожен член сім’ї підходить до ялинки та вручає подарунки своїм близьким, роблячи красиві та щирі побажання.
Святковий стіл
У кожному накритий святковий стіл із 12 пісними стравами – ні м’яса, ні чогось жирного на столі бути не повинно. Втім господарі готують достатньо багато страв польської національної кухні.
За традицією це приготований запечений або стушкований короп, тушкована капуста, борщ із вушками, який готують на заквасці, і пироги з найрізноманітнішими начинками – від грибної до картопляної.
До чаю подають солодкий маковий пиріг і пряники. Особливе місце на столі посідає кутя. Більшість господарів готують її з перловки, додаючи до неї сухофрукти, мед, мак і горіхи.
Традиції за сімейною вечерею
На скатертину господиня кладе трохи сіна, освітленого в церкві, як символ хліва, в якому народився Божий син. Перед тим як сісти за стіл поляки передають один одному вафельку із зображенням Діви Марії та Ісуса Христа – облатку.
Кожен відламує шматочок облатки і передає присутнім за столом. До вечері приступають тільки після прочитання молитви.
В очікуванні гостя
На столі у Святвечір обов’язково стоїть порожня тарілка зі столовими приборами. Європейці думають, що таким чином поляки вшановують пам’ять про близьких і рідних, яких уже немає поруч із ними. Насправді тарілка приготована для непроханого гостя.
На Святвечір запрошують тільки членів сім’ї, однак якщо хтось постукає у двері, згідно з традицією його мають пустити в дім, нагодувати й обігріти. Буває й так, що на Святвечір запрошують і друзів, і приятелів, і якщо вже запрошення надійшло, в жодному разі відмовлятися не можна, бо в такий спосіб поляки приймають у свою сім’ю.
Різдво
З 25 до 27 грудня в Польщі офіційні вихідні. Закриті всі адміністративні установи та торгові центри. Відсвяткувавши Святвечір, поляки виходять на вулицю, гуляють на Головній площі свого міста, відвідують різдвяні ярмарки та беруть участь у народних гуляннях.
Різдво в Польщі святкують з особливим розмахом, оскільки поляки дуже релігійні люди. Уся родина обов’язково відвідує костел і всі святкові дні намагається провести разом.
Колядки
Обов’язковою частиною різдвяних свят є колядки, які починають співати 26 грудня, у день святого Стефана Первомученика. Зазвичай поляки колядують, переодягнувшись у біблійних персонажів або у тварин, одягнувши маски.
Співають колядки, взявши із собою велику зірку, прикріплену на палиці. Вона символізує Вифлеємську зірку, яка привела волхвів до хліва, в якому народився Ісус Христос.
Колядникам за традицією дають різні частування. Нерідко й самі священнослужителі ходять по домівках і співають господарям колядки.
Різдвяні ярмарки
Ця розвага вважається невід’ємною частиною зимових свят у Польщі. На ярмарках збирається дуже багато як городян, так і туристів. На прилавках продаються найрізноманітніші частування: від копченого сиру – осципек і до запіканок – традиційних польських канапок. Якщо ви хочете спробувати польський стрітфуд – обовязково варто завітати на різдвяну ярмарку у Польщі.
Охочим готують глінтвейн із додаванням найрізноманітніших фруктових сиропів. Також на ярмарках можна купити ялинкові іграшки, біжутерію, декоративні прикраси для дому, в’язані шкарпетки та новорічні маски.
На Різдво Польща як ніколи прекрасна і ми в Польській Громаді запрошуємо всіх охочих відвідати неймовірну зимову казку, яка подарує море позитивних емоцій та вражень.